Pracownia diagnostyki radiologicznej

Pracownia Rentgenowska

Nasza klinika dysponuje szerokim spektrum technik wizualizacyjnych niezbędnych do precyzyjnej diagnostyki i leczenia stomatologicznego. Pracujemy na najnowszym tomografie VATECH PAX-i3D SMART ST

Wykonujemy zdjęcia:

  • Pantomograficzne (tzw. panorama),
  • Małoobrazkowe (tzw. zębowe),
  • cefalometryczne ( boczne głowy)
  • Tomografia komputerowa CBCT (zębów, szczęki, żuchwy, microCT)

Wszystkie zdjęcia wykonywane są u nas za pomocą techniki cyfrowej, co pozwala na minimalną dawkę promieniowania, krótki czas wykonania oraz wysoką jakość obrazu. Pliki wysyłamy za pomocą poczty elektronicznej lub od ręki nagrywamy na płytę CD. By zapewnić najwyższy poziom opieki naszym pacjentom, na pierwszej wizycie w naszym gabinecie wykonujemy zdjęcie pantomograficzne.

Pacjentów nie będących pod naszą opieką uprzejmie prosimy o skierowanie od lekarza prowadzącego.

W naszym gabinecie badanie może być wykonane od poniedziałku do piątku  w godzinach pracy gabinetu- prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną.

WAŻNE! – Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie poinformuj nas o tym przed badaniem. Badania RTG u ciężarnych można wykonywać tylko w przypadku bezwzględnej konieczności np. przy podejrzeniu ropnia, zakażeń kości czy nowotworów.

Zdjęcie pantomograficzne

czyli tzw. panorama

Uwidacznia stan całego uzębienia łącznie ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zatokami szczękowymi. Pomaga w diagnozie stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej oraz próchnicy.Ten rodzaj rentgenodiagnostyki zębów konieczny jest także przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz przed chirurgicznym usunięciem zębów. Podczas leczenia protetycznego umożliwia zaplanowanie pracy oraz dobór odpowiedniego rodzaju uzupełnień. RTG pantomograficzne pomocne jest także w wykryciu i ocenie chorób przyzębia np. paradontozie oraz wczesnych zmian nowotworowych., dlatego zaleca się je powtarzać co ok. 2 lata w celu kontroli stanu naszego zdrowia.

Zdjęcie małoobrazkowe

czyli zębowe

To zdjęcie polegające na umieszczeniu w jamie ustnej niewielkiego detektora, obejmującego zakres od 1 do 4 zębów. Zdjęcie wykonywane jest w celu diagnostyki próchnicy oraz pomaga ocenić jakość leczenia kanałowego i  wypełnień.

Tomografia komputerowa (CBCT)

czyli obrazowanie 3D

To metoda obrazowania w 3D. Dzięki możliwości pomiarów w trzech płaszczyznach tomografia umożliwia zaplanowanie rozmiaru implantów, określenie dokładnej pozycji ich położenia w kości a także precyzyjne zaplanowanie zabiegu odbudowy kości. W leczeniu kanałowym tomografię wykorzystuje się do oceny zmian zapalnych okołowierzchołkowych, położenia kanałów zębów, wykrywania kanałów dodatkowych oraz do oceny jakości i przyczyn niepowodzenia leczenia kanałowego. CBCT ma również zastosowanie w periodontologii, ortodoncji oraz przy wykrywaniu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Cennik

Zdjęcie pantomograficzne100zł
Zdjęcie cefalometryczne150zł
Zdjęcie punktoweGratis do zabiegu
MicroCT (5cmx5cm)100zł
Tomografia 1 łuku200zł
Tomografia obu łuków400zł