Profilaktyka ortodontyczna

W Gallus Dental Clinic wykorzystujemy wszystkie możliwe metody leczenia ortodontycznego min:

Profilaktyka ortodontyczna

Warto zgłosić się na wizytę do ortodonty ok. 6. roku życia dziecka. Lekarz oceni, czy nie ma wad w ukształtowaniu szczęki i żuchwy. Większość wad zgryzu u dzieci ma charakter nabyty i powstaje w ciągu kilku pierwszych lat życia. Profilaktyka ortodontyczna polega na eliminowaniu czynników szkodliwie wpływających na prawidłowy rozwój kości szczęki i żuchwy.  W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

 Częstymi wskazaniami  do konsultacji ortodontycznej są np. asymetrie rysów twarzy, stłoczenia lub szpary między zębami,szkodliwe nawyki tj.obryzanie paznokci, ołówków, ssanie palca, zaburzenia w wyrzynaniu zębów stałych lub przedwczesna utrata mleczaków-najczęściej na skutek powikłań próchnicy, a także wady wymowy czy oddychanie ustami.

Aparaty na zęby zdejmowane

Aparaty zdejmowane są przystosowane do samodzielnego wkładania i wyjmowania z ust.  Składają się one z akrylowej płytki w kolorze wybranym przez pacjenta oraz drucianych elementów utrzymujących aparat ortodontyczny.Stosuje się je u dzieci i młodzieży, ze względu na to, że ich kości jeszcze się rozrastają więc są podatne na modyfikacje.

Czas leczenia aparatami zdejmowanymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu na zęby. Ortodonta musi na bieżąco kontrolować postępy czy dostosowywać aparat  do zmian, jakie zachodzą w jamie ustnej, takich jak zmiana pozycji zębów, wymiana zębów mlecznych na stałe. 

Aparaty na zęby stałe

Aparaty stałe składają się z zamków i pierścieni osadzonych na stałe za pomocą specjalnych klejów na powierzchni zębów na cały okres leczenia ortodontycznego. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają ciągłą siłę działającą przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów i są prawie niezależne od współpracy pacjenta, co może ułatwić życie rodzicom dzieci niechętnych do współpracy. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta, a także jego komfortu polecane są różne rodzaje systemów ortodontycznych. Do wyboru mamy  aparaty metalowe lub estetyczne (przezroczystymi z szafiru) bądź w kolorze zębów ( ceramiczne).

Aparaty Damon

W Gallus Dental Clinic  pracujemy na systemach najnowszej generacji, pozwalających nam wyeliminować wszystkie elementy utrudniające leczenie przy konwencjonalnych stałych aparatach na zęby. Dzięki temu efekt leczenia uzyskujemy szybciej, a dyskomfort pacjenta jest znikomy.System Damon to  nowoczesny, bezgumkowy system ortodontyczny, który dzięki unikalnej budowie zamków i łuków generujących delikatne, fizjologiczne siły zapewnia niezwykłe możliwości leczenia wad zgryzu gwarantując pacjentowi estetyczniejszy wygląd oraz skrócony czas leczenia w porównaniu z metodami tradycyjnymi, a przede wszystkim w większości przypadków likwiduje potrzebę usuwania zębów.

Dodatkowe korzyści systemu Damona:

 • dłuższe odstępy między wizytami kontrolnymi (nawet co 8-10 tyg.),
 • szybko widoczne rezultaty (już nawet po 2-3 wizytach),
 • ograniczenie do minimum dyskomfortu, towarzyszącego zwykle leczeniu ortodontycznemu,
 • łatwiejsze utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej dzięki wyeliminowaniu konieczności stosowania przebarwiających się ligatur oraz braku pierścieni na zębach trzonowych,
 • zamki są mniej widoczne – mniejszych rozmiarów (występują w wersji metalowej Damon Q oraz praktycznie niewidocznej, estetycznej Damon Clear),
 • gwarantują doskonały efekt końcowy – pełny profil, szeroki uśmiech, lepsze podparcie warg, młodszy wygląd!

Leczenie nakładkowe

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających pacjentów, zwłaszcza aktywnych zawodowo, Gallus Dental Clinic oferuje nowoczesną metodę czyli całkowicie kosmetyczny system ortodontyczny.

Invisalign jest przezroczystym aparatem prostującym zęby, dzięki któremu na Twojej twarzy zagości wymarzony piękny uśmiech. Wykorzystując zaawansowaną technologię obrazowania 3D, w metodzie Invisalign tworzony jest kompletny plan prostowania zębów-przygotowywany jest zestaw przeźroczystych nakładek specjalnie dostosowanych do zębów konkretnego pacjenta, które stopniowo przesuwają zęby. W odróżnieniu od klasycznych stałych aparatów nakładki Invisalign nie mają żadnych zamków ani drutów. Każdy komplet nakładek nosi się przez około dwa tygodnie i wymienia się je na nowe, aż do uzyskania pożądanego ustawienia zębów. Do niewątpliwych zalet Invisalign pacjenci zaliczają możliwość wyjmowania aparatu z ust. Ułatwia to utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej i zębów- obliguje zaś pacjenta do świadomej i odpowiedzialnej współpracy z lekarzem,ponieważ,aby szybko osiągnąć sukces w leczeniu, nakładki należy nosić niemalże całodobowo, z wyjątkiem czasu przeznaczonego na spożywanie posiłków czy szczotkowanie  zębów. 

Systemem Invisalign można leczyć większość wad zgryzu, jednak najlepiej sprawdza się on w przypadku nieznacznych nieprawidłowościach w ustawieniu zębów, np. stłoczeń czy szpar między zębami oraz przesunięć zębów po zdjęciu aparatów stałych wynikających z braku stosowania się do zaleceń w fazie retencji.

Ortodoncja Gallus Dental Clinic krok po kroku:

I krok: konsultacja 

Podczas pierwszej wizyty ortodonta:

 • sprawdza czy istnieje potrzeba leczenia ortodontycznego
 •  przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem,co pozwoli na opracowanie indywidualnego planu leczenia.
 • wykonuje badanie zgryzu oraz czynności mięśni,
 • skanuje uzębienie w celu wykonania wirtualnego modelu 3D
 •  wykonuje fotografie uzębienia
 • wykonanuje  zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne głowy.

II krok:  przedstawienie planu leczenia

Na drugiej wizycie ortodonta:

 •  omawia z pacjentem wyniki badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu
 • przedstawienia indywidualnego planu leczenia wraz z kosztorysem 
 • ustala wraz z pacjentem termin rozpoczęcia leczenia.

III krok: rozpoczęcie leczenia

Na tej wizycie :

 • pacjent otrzymuje aparat ruchomy lub następuje montaż aparatu stałego. 
 • udzielane są niezbędne wskazówki i porady dotyczące prawidłowego przebiegu leczenia

IV krok: wizyty kontrolne

Na tych wizytach odbywa się kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów. Odbywają się one z  różną częstotliwością, w zależności od zastosowanej metody leczenia:

 • aparaty ruchome – co 2-4 miesiące,
 • aparaty stałe – co 4-10 tygodni.

Leczenie aparatami stałymi trwa średnio 18-24 miesiące- jego długość zależy  od rodzaju aparatu oraz poziomu nasilenie wady zgryzu.

V krok: utrzymanie wyników leczenia

Aby zapobiec  nawrotowi wady i utrzymać efekt końcowy leczenia stosujemy:

 • aparat ruchomy bez aktywowania lub
 • po usunięciu aparatu stałego do językowej powierzchni zębów przednich dolnych lub górnych przyklejany jest cieniutki drucik lub Pacjent otrzymuje przezroczystą, zdejmowaną nakładkę na zęby podtrzymującą efekty leczenia.

Cennik

Konsultacja ortodontyczna200zł
Plan leczenia z kosztorysem400-600zł
Kontrola przebiegu leczenia250-300zł
Aparat stały metalowy (1 łuk)2500zł
Aparat estetyczny szafirowy/ceramiczny3500zł
Aparat samoligaturujący DAMON3100zł
Aparat ruchomy 1 łuk900zł
Aparat ruchomy 2 łuki1500zł
Nakładki ortodontyczneWycena indywidualna